Rahvusloom hunt disaintooted

ll

Soovid hunti näha? Tule Olerexi!

Hunt valiti Eesti rahvusloomaks 2018. aasta kevadel. Hunt on oma olemuselt tervikliku looduse indikaatorliik ning sobib oma perekonnaväärtuste, intelligentsi, vastupidavuse ja ellujääja olemusega hästi meie rahva sümboliks. Olerexil on au öelda, et oleme õla alla pannud meie rahvuslooma kui sümboli kinnitamisel eestlaste kultuurimällu. Nüüdsest on Olerexi suurimates teenindusjaamades eksklusiivselt müügil Eesti rahvusloom hunt temaatikaga disaintooted. Kõik hundi tooted on disaininud Asko Künnap.

Hundi tooted:

  • T-särgid
  • Helkur
  • Magnetiga hundi rinnamärgid
  • Raamat "Hunt"

„Susi“ on eesti keeles väidetavalt vanem sõna kui üheks vanimaks germaani laenuks arvatav „hunt“, mis tõrjus „soe“ ajapikku tahaplaanile. Maagilise mõtlemise kohaselt on usutud, et õige nimega kutsumine viib kokku selle nime kandjaga, sestap kasutati ka metsaloomadest kõneldes palju eufemisme ehk peitnimetusi. Nii on ka nimetust „susi“ kasutatud hundi peitnimena ja vastupidi. Maarahvas on sutt kutsunud ka võsavillemiks, hallhabeks, kriimuks, püha jüri kutsikaks, metsa kuldaseks kuningaks, metsatölluks, ka lihtsalt metsaks – meil on temast teada üle 500 nime. Seda on rohkem kui ühelgi teisel loomal Eestis.

Ainsana metsloomadest on hundil rahvakalendris ka oma kuu – veebruar. Hundi- või soekuuks on rahvas nimetanud nii jaanuri kui veebruari, sest südatalvel on huntide jooksuaeg ja siis on neid loomi rohkem näha ja kuulda. Huntidega on seotud ka jüripäev – 23. aprill, mis rahvakalendris lisaks majandusaasta alguse ja töölepingute sõlmimise päevale on olnud ka rituaalseks karjalaskepäevaks. Püha Jüri on peetud huntide valitsejaks, kes alates jüripäevast hoidis huntidel „rauad suus“, et kiskjad ei saaks karjale kurja teha.

Valdur Mikita: "Hunt on olnud meie raba - ja metsamaastike valitsejaks sadu ja tuhandeid aastaid, samavõrra oluliseks on ta tõusnud ka meie esivanemate keele- ja meeleruumis. Ilmselt pole läänemeresoome aladel ühtegi teist looma, kes oleks mõjutanud loodusmaastike kujunemist, aga ka inimeste keelt ja kultuuri rohkem kui hunt."

Hunt valiti Eesti rahvusloomaks 2018. aasta kevadel.

2018. aastal aitasime loodussõpradel luua ka uue kodulehe: www.looduskalender.ee